Strona 1 z 1

Meble

: pn paź 31, 2022 9:36 pm
autor: Robert

Re: Meble

: wt lis 01, 2022 3:24 pm
autor: Robert
SKRZYNIE dla Ludzi:
https://www.youtube.com/watch?v=cBq5DGOChgc
To jest tutorial jak zrobić najprostszą możliwą skrzynię z epoki, jak ta (oczywiście można użyć gotowych desek):
https://4.bp.blogspot.com/-dXMcBEJq_Co/ ... eitent.jpg
i druga
https://www.antiquehadden.co.uk/ourshop ... -1480.html
https://www.antiquehadden.co.uk/ourshop ... -1480.html
trzecia
https://www.bada.org/object/rare-15th-c ... rong-chest
czwarta, tez z narożnikami wzmacniającymi
https://www.periodoakantiques.co.uk/ant ... ockno-907/
https://www.sothebys.com/en/buy/auction ... rved-chest
Można jeszcze bardziej to uprościć, bo są zabytki z naszej epoki ( ba również z XVI i XVIIw), gdzie deski długie poziome nie wchodzą zagłębione w grubość boków (nóg), ale są na zakładkę (ostatni przykład). Ważne, aby nie sklejać "płyt", gość w filmiku tłumaczy dlaczego- oraz ich nie kołkować- gwoździe dostosowują sie do naturalnej pracy drewna-kołki nie.
No i... mając taką prostą skrzynkę, zamykaną na kłódkę/zamek, przytroczoną do masztu namiotu -odpada problem z koniecznością posiadania kaletki ;)

Re: Meble

: wt lis 01, 2022 5:33 pm
autor: Barbatvs
teraz tylko dorwać dobre kute gwoździe i okucia ;)

Re: Meble

: wt lis 01, 2022 6:07 pm
autor: Robert
Gwoździe zakupuję w 2 miejscach, niżej linki.
Gorzej z zawiasami... co kowal, z którym miałem do czynienia, to lepszy aparat- toteż takie rzeczy najlepiej zaraz po sezonie zamówić z myślą o kolejnym ;P ten drugi sklep ma w ofercie również zawiasy, używałem i takich, są spoko:
Pierwszy sklep w którym mają: ostatnio czekali na dostawę, ale warto poczekać (polecam najpierw zadzwonić, spytać co mają na stanie i wtedy zamówić przez sklep)

https://domex.sklep.pl/172-kute
https://www.dlarekonstruktorow.pl/index ... y-gwozdzie
https://www.dlarekonstruktorow.pl/index ... ozowe-inne
KŁÓDKI:
https://medieval-market.com/pl/towar.ph ... ar=161&s=4
Kłódki i ZAMKI (pan robi również spoko pukawki czy działa/ proste meble też spoko)
http://www.dominus.info.pl/akcesoria.html
Rada praktyczna. Te fabryczna gwoździe mają różną twardość, zależnie od partii/ jeśli gwóźdź ma być po prostu wbity, nie ma problemu, ale jeśli ma służyć do mocowania okuć, tam końcówkę się zawija, celem zabicia- i ją dobrze jest wyżarzyć (jakieś 1,5cm nie więcej ) . Idealne są do tego małe "lutlampy", takie palniki ma najmniejsze butelki gazowe. Albo chwilę potrzymać nad gazówką, myślę, że też da radę.
Jeszcze 1 ważna sprawa. Przed kutymi gwoźdźmi robimy nawiert/ do zbijania desek powiedzmy 1mm średnicy mniej, niż szerokość gwoździa pod łbem mierzona po przekątnej (! te gwoździe też zawsze wbijamy po przekątnej w stosunku do włókien desek, gwóźdź ustawia się w rąb). Przed zawiasami podobnie, może być o 0,5mm mniejszy rozmiar wiertła.
Zdarzają się też na allegro zawiasy, szczególnie a aukcjach z antykami, no ale tu trzeba polować na okazję/ dużo jest zawiasów do stodół, co się nie nadają. Można ewentualnie w wersji mniej koszer poszukać takich w markecie budowlanym i przerobić takie o odpowiednim fasonie (usunąć ocynk, pokombinowac z fakturą...).
EDYCJA-DREWNO:
W epoce, na kontynencie używano różnych gatunków drzew do produkcji mebli. Zależnie od dostępności w danym regionie (sprowadzano też na dużą odległość, ale mówimy o standardzie i meblach). Na nasz szeroko rozumiany rejon najbardziej potwierdzone źródłowo sa dąb, świerk i buk. Bukowe drewno szczerze odradzam, jest bardzo problematyczne (ze swej natury i procesu obróbki). Sosna również da radę. W warunkach amatorskich można posłużyć się gotowymi, wygładzonymi deskami z marketu budowlanego ( tam raczej nie dostanie się dębowego drewna niesztukowanego na długości- a takie coś się nie nadaje). Mona też poszukać stolarza, żeby przygotował materiał (samemu wizyty w tartaku nie polecam, klient detaliczny ma tam przechlapane).

Re: Meble

: ndz lis 06, 2022 12:45 pm
autor: Robert
Farby.
Można mebel pomalować ( te same farby przydadzą się, gdyby malować cokolwiek gdzie "podobraziem" jest drewno, ewentualnie papier; tarcza, ołtarzyk, obraz), jest to jedna z opcji na zabezpieczenie powierzchni drewna przed czynnikami zewnętrznymi, a przede wszystkim-praktyka z epoki. Można też np na skrzyni, czy blacie stołu coś namalować (oznaczenie własnościowe, herb; planszę do gry).
Farbą uciera się z pigmentu (suchy kolorowy proszek dostępny w sklepach dla plastyków czy bardziej konserwatorów ) i spoiwa- w tradycyjnych farbach spoiwa są (chyba wszystkie) organiczne: jajka, oleje, naturalnie występujące w przyrodzie gumy;
1) Tempera kazeinowa- fajna, bo świetnie się sprawdza do bezpośredniego malowania na drewnie (klej kazeinowy używano do trwałych łączeń drewna, o czym pisał już Mnich Teofil);
Początek na stronie 6-stej pdfu i gł. część na 7:
https://repozytorium.umk.pl/bitstream/h ... sequence=1
2) Tempera chuda. Spoiwo można stosować samo żółtko, wodę, olej lniany ( w małym dodatku najwyżej 1/2 objętości żółtka. Jednak do pracy przy ikonie zalecane jest samo żółtko z dodatkiem wina białego (wytrawnego) lub piwa i wody. Proporcje żółtka i wina, wody są bardzo różne i jak to zwykle bywa każdy malarz ma swoje „jedynie słuszne” normy. Zwykle 1 żółtko rozcieńczone w proporcjach 1:3 z dodatkiem wina.
Proporcja spoiwa do pigmentu to mniej więcej 1:1, przy czym zależy od użytego pigmentu ( czasem więcej, czasem mniej; do spoiwa dosypujemy stopniowo pigmentu, do zadowalającej konsystencji- lepiej ciut mniej, niż więcej). Można też użyć do żółtka wyłącznie octu, też wyjdzie sensowna farba.
Farbę, bądź samo spoiwo można przez około dobę przechowywać zamkniętą w lodówce; mamy bazę organiczną, więc nie nadaje się za długo do użycia, i optymalnie jest ją ucierać przed użyciem. Więcej:
http://pracowniaikonograficzna.blogspot ... erowa.html
3) Tłusta tempera. Spoiwo. Jak w chudej na bazie jajka, ale całego z dodatkiem oleju lnianego (bądź pokostu, kolory będą jeszcze głębsze i ciemniejsze; biele będą mocno złamane, wyjdzie bardziej kość słoniowa) w proporcji 1: 1 (może być ciut mniej).

WERNIKS. Powierzchnię dobrze wyschniętej farby (odkurzonej) należy zabezpieczyć substancją która przywróci blask świeżo położonej farby (tempery schnąć mocno matowieją, przez co w malarstwie mówi się o efekcie tempery). Do wyboru mamy najprostszą rzecz: "politura na szelaku najjaśniejszym". Bardziej skomplikowana, ale lepsza to "Olifa", używana w malarstwie ikon- na butelce będzie instrukcja jak użyć. Nie polecam werniksów do farb olejnych (damarowy czy matyksowy), chyba, że farba schnęła wiele miesięcy, wtedy dadzą radzę. Tradycyjnie używano też (schnięcie rok) białka jajek, wciera się palcem (oczywiście świeże biało) i po kolejnych kilku miesiącach można wcierać palcem pokost. Jak widać ostatnie rozwiązanie współcześnie bez sensu.
Najlepsza książka z jaką miałem do czynienia jeśli idzie o technologię malarską to: Max Doerner "Materiały malarskie i ich zastosowanie". Ku mojemu miłemu zdziwieniu pojawiło się nowe wydanie, i książka już nie kosztuje na rynku wtórnym kilkaset złotych- na dniach się w nią zaopatrzę i dam znać, czy to nowe wydanie jest porządne.

Re: Meble

: czw lis 10, 2022 6:09 pm
autor: Robert
https://www.pinterest.co.uk/andrejpfeif ... r-realien/ świetna duża galeria z meblami na nasz okres.

Re: Meble

: pt lis 11, 2022 9:29 am
autor: Barbatvs
To jeszcze jedno pytanie: jak wygląda kwestia łączenia desek. Wiem, że łączenie trochę mija się z koncepcją skrzyni z 6 desek, ale dostępność materiału może kolidować z wielkością planowanej skrzyni.

Re: Meble

: pt lis 11, 2022 7:27 pm
autor: Robert
Można normalnie kleić w "pakiety" (blaty), ważne, aby zgodnie ze sztuka stolarską dobierać słoje. No i na styk, bez żadnych dziwnych łączeń (wpusty czy kołki) . Ta skrzynia, którą linkowałem jest właśnie z "węższych" desek. www.antiquehadden.co.uk/ourshop/prod_26 ... -1480.html
Sam zawsze tak robię, bo dorwać naprawdę szerokie deski (bez rdzenia! ) zakrawa na cud.
Jak dobierać słoje do klejenia, przykładowy tutorial. Historycznie robiono to inaczej.. ale historycznie deski nie przechodziły przez suszarnie- a to mocno zmieniło zasady gry.
SCHEMAT 'b"
https://stolarnia5m2.files.wordpress.co ... .jpg?w=739
Od 2.55:
https://www.youtube.com/watch?v=pC8i4_uQ7m8
Podkreślam- lansowany typ konstrukcji skrzyni- kleić deski w pakiety- tak- kleić te 5 pakietów tworzących "kastę"- nigdy w życiu! Tak raz zrobiłem i zostałem z ta skrzynią- łączenia rozerwało. To należy tylko zbijać, jak pokazuje facet w tutorialu na początku tematu.
KLej.
Ja używam Rakol Express 25D klas 2- dla mnie z takich dostępnych, najsensowniejszy. Mnie nie zawiódł :)
EDYCJA
mam nadzieje, że datowanie jest poprawne, bo zamierzam zrobić taki:
https://am-alten-hof.de/AAA/produkt/vor ... ekt-d-111/
bonusowo mój ulubiony kosz
https://i.pinimg.com/564x/21/8a/10/218a ... d54a51.jpg
EDYCJA 2, żeby nie nabijać postów XD
Ciekawostka ( znam jeszcze 1 przedstawienie z zupełnie innym typem mebla)- widać łebki gwoździe, którymi jest zbity mebel. Jarek mówił mi o tym, takich samych 'motylkowych' główkach przy patynkach: https://pl.pinterest.com/pin/4483193378 ... 2c7148f92a
https://collections.imm.hu/gyujtemeny/t ... table/1541
https://collections.imm.hu/gyujtemeny/a ... 16319?n=99
https://collections.imm.hu/gyujtemeny/w ... e/1530?n=0

Re: Meble

: ndz cze 18, 2023 7:34 pm
autor: Robert

Re: Meble

: pn mar 17, 2025 12:28 pm
autor: Robert
W nawiązaniu do rozmowy o krzesłach składanych, według nazywnictwa włoskiego mamy takie typy:
sedia tenaglia
https://thomasguild.blogspot.com/2015/0 ... sedia.html
sedia Dantesca
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/461136
sedia Savonarola
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/460611
Wywodzą się od sięgających czasów rzymskich ( a te wzorowane na egipskich), przejętych przez Karolingów, tzw "Faldistorium"- poniżej najważniejszy link ;)
https://thomasguild.blogspot.com/2011/1 ... hairs.html
https://thomasguild.blogspot.com/2014/1 ... ienna.html