Strona 1 z 1

Pokazy komercyjne, a rozwój LBH

: czw cze 01, 2023 11:14 am
autor: Mayris
Piszę w kwestiach organizacyjno-finansowych związanych z pokazami komercyjnymi naszego stowarzyszenia.

Pokazy pozwalają zarobić na:
1. Utrzymanie baszty - rachunki za prąd, wymiana żarówek i innych rzeczy, które się psują, papier, środki czystości itp.
2. Wyposażenie baszty - skrzynie, meble, itp ,aby było gdzie sprzęt zchomikować
3. Zakup materiałów, które się zużywają jak strzały itp.
4. Rozwój - zakup namiotów, naczyń itp.
5. Wydawanie biuletynów Lęborskiego Bractwa Historycznego i Muzeum w Lęborku (42 numer o zamku i sądownictwie poszedł do druku właśnie)
6. Organizację wydarzeń na naszym boisku (Noc Muzeów, Spacer z duchami Krzyżaków itp.)
7. Korzystanie z baszty 24/h przez cały rok na potrzeby różne: towarzyskie, grania, spotkania ROTY itp.

Składka w LBH jest symboliczna (10 zł/miesiąc, a uczniowie/emeryci 5 zł/miesiąc), dlatego uważam, że lepiej zrobić pokaz jednodniowy za kilka tysięcy złotych niż podnosić składki. Zazwyczaj pokaz przypada w sobotę (dla większości osób - dzień wolny od pracy) więc zaangażowanie się członków w pokaz jest według mnie lepszym rozwiązaniem i zgodnym z celami statutowymi.

W latach covidowych imprez nie było, więc kasa stowarzyszenia zubożyła się. Teraz czas na zrobienie nadwyżki, aby uzbierać zapas, może w coś zainwestować (np.: namiot, latarenki, naczynia, skrzynię).

Pokazy poza realizację celów statutowych (propagowanie historii średniowiecza, szermierka, łucznictwo, jazda konna, ukazywanie kultury materialnej itp.) pozwalają na kształtowanie więzi społecznych w grupie, które według mnie są bardzo ważne. Może nawet ważniejsze od finansowych.

Proszę zauważyć, że te możliwości są nieodpłatne. Nie pobieramy opłat za korzystanie z baszty. Ale w zamian chcemy, aby obiekt był wyposażony w odpowiednie sprzęty i materiały, posprzątany, zadbany, aby można było z niego korzystać.

W związku z powyższym zapraszam do współudziału w partycypacji odpowiedzialności za naszą siedzibę!